FINISHLYNX cieľové vysokorýchlostné štrbinové a identifikačné kamery

Podľa väčšiny nezávislých časomerných skupín sveta najlepšie, najkvalitnejšie cieľové kamery s presnosťou obrazu na 0,0001s pri rýchlostiach 300kmh na svete s najlepším digitálnym obrazom.

Máličko zo zákulisia firmy

Spoločnosť Lynx System Developers bola oficiálne zaregistrovaná 24. marca 1992. V roku 1992 sa vlajkový produkt spoločnosti – systém merania času FinishLynx – stal prvým fotoaparátom na konečnú fotografiu, ktorý produkoval digitálne výsledky pretekov pre atletiku.
Ale dávno predtým, ako sa Lynx System Developers stal svetovým lídrom v plne automatickom športovom časovaní, bola to malá začínajúca spoločnosť z Massachusetts, ktorá sa snažila využiť jednoduchú myšlienku – že výsledky pretekov by sa mali zaznamenávať digitálne.
Starý spôsob načasovania
Po celé roky sa na svetových podujatiach, ako sú olympijské hry, používali filmové fotoaparáty na zachytávanie konečných fotografií. Tieto kamery boli presnejšie ako ručné načasovanie, ale boli notoricky drahé a ťažkopádne na obsluhu. Mohli zaznamenať len krátky čas (púhych sekúnd), kým film vypršal, často ešte predtým, ako všetci súťažiaci prekročili cieľovú čiaru. Odvetvie športových časomiery prežilo desaťročia s filmovými kamerami, kým neprišlo lepšie riešenie.
Zakladateľ
Lynx bol začlenený v roku 1992, ale príbeh začína oveľa skôr. Zakladateľ Lynx Doug DeAngelis vyrastal v malom mestečku Orrington v štáte Maine. Ako študent neďalekej Brewerovej strednej školy bol štvorročným členom školských tímov v dráhe a cross country. Po promócii navštevoval University of Maine, kde študoval bakalársky titul v elektrotechnike. Ako študent UMaine strávil Doug ďalšie štyri roky bežiacim na školskom programe divízie I. Bol športovcom na stredné trate a v poslednom ročníku pôsobil ako kapitán krosového tímu.
Po promócii v roku 1988 sa Doug vydal do Bostonu, kde si prenajal 1-izbový byt a zamestnal sa ako inžinier v spoločnosti Honeywell-Bull. Tam pracoval na vplyvných projektoch, ako je budovanie „transputerového superpočítača“, prevádzkovanie vlastného operačného systému spoločnosti a konfigurácia prístupu na internet v celej kancelárii. Toto skoré vystavenie vývoju softvéru a vytváraniu sietí sa ukázalo ako dôležitý krok vo vývoji Douga ako inžiniera a podnikateľa.
Dougovi sa táto práca obzvlášť páčila, pretože platila za triedy na strednej škole. Takže v noci navštevoval kurzy na MIT ako „špeciálny študent“, čo znamenalo, že získal kredity, ale stále nemal žiadnu záruku úplného prijatia. Pokračoval v kurzoch a dúfal, že ho nakoniec do programu prijmú – čo neskôr aj bol. Zároveň Doug súťažil aj za miestny dráhový klub a zúčastňoval sa stretnutí v okolí Bostonu. Bolo to približne v tom čase, keď sa prvýkrát stretol s Accutrackom , filmovým systémom úpravy fotografií, ktorý bol priemyselným štandardom po celé desaťročia.
Systém AccuTrack Photo-Finish
Bolo leto roku 1990 a 24-ročný inžinier bol na stretnutí na miestnej dráhe a plánoval beh. Ale skôr, ako mohol, bol požiadaný úradníkom, aby pomohol vyriešiť ich systém časovania Accutrack. Dougovi bolo povedané: „Máme niekoľko ľudí, ktorí sa musia kvalifikovať na štátne občianstvo. Si inžinier, takže na to prídeš.” A urobil. Po veľkom drotárstve sa Dougovi podarilo zachytiť niekoľko kvalifikačných časov na Polaroid filme Accutrack s časovou pečiatkou. Rýchlo tiež objavil obmedzenia systému a poznamenal: „Mal krátky film, a keď sa minul, už nemáte viac času.“ Doug opísal svoju prvú skúsenosť s Accutrackom v roku 1997 v rozhovore pre SportsTravel Magazine:
„Bolo tam 14 chalanov, ktorí mali menej ako 14 minút a všetci hľadali kvalifikačný čas. Ale vo filme som dostal iba päť najlepších chlapcov a keďže som bežec na diaľku, myslel som si, že je to naozaj smutné.”
Napriek svojim obmedzeniam bol Accutrack v tom čase najpopulárnejším fotoaparátom na úpravu fotografií v krajine – využívaný profesionálnymi športovými podujatiami a programami stôp divízie I už viac ako desať rokov. Traťoví tréneri NCAA Pat Henry (LSU/Texas A&M) a Craig Poole (BYU) spomenuli, že ich programy používali Accutrack roky predtým, ako investovali do FinishLynx. Tréner Poole tiež poznamenal, že BYU mal systém Accutrack ešte predtým, ako sa dokonca zapojil do programu v roku 1980. Systém bol stálicou v divízii I atletiky a jeho vytlačenie by nebola ľahká úloha.
Accutrack bol prvýkrát patentovaný v roku 1972 a jeho dizajn bol pomerne jednoduchý. Kamera zachytávala zábery cez malú vertikálnu štrbinu zameranú priamo na cieľovú čiaru. Použil systém pružinového motora na ťahanie 3×5” filmu Polaroid cez objektív konštantnou rýchlosťou, aby sa vytvoril sekvenčný obraz športovcov prechádzajúcich cieľovou čiarou. Systém obsahoval vnútorné hodiny s presnosťou na 1/100 sekundy a mal šikovný systém na prekrytie časových pečiatok na výslednej vyvolanej fotografii.
Hľadanie lepšieho spôsobu, ako sa stretávať s časom
Doug timed sa s Accutrackom stretáva niekoľko mesiacov a neustále ho trápili nedostatky systému. Film Polaroid bol drahý a po každých pretekoch ho bolo treba znova načítať. Film sa často zasekával, štarty boli nekonzistentné alebo obrázky vychádzali zle. A keďže bol Doug vyhlásený za de facto experta na úpravu fotografií, všetci ho z týchto problémov obviňovali. Vedel, že musí existovať lepšie riešenie pre načasovanie stretnutí – také, pri ktorom nebude vyzerať tak neschopne. Hľadal teda spôsob, ako reprodukovať štrbinovú kameru digitálnymi obrázkami namiesto filmu. Načrtol proof-of-concept a prvý nápad na FinishLynx bol na svete. Tu je pohľad na skutočný nápad notebooku z roku 1990:
Počas tejto doby Doug pokračoval v práci v Honeywell-Bull a navštevoval kurzy na čiastočný úväzok na MIT. Zameral sa prevažne na strojárstvo, ale potenciál videl v obchodnej triede s názvom New Enterprises . New Enterprises bola – a stále je – populárnou triedou na škole Sloan na MIT, ktorá sa venovala vytváraniu obchodných plánov pre začínajúce spoločnosti. Absolventi New Enterprises pokračovali v založení spoločností ako Hubspot, A123 Systems, PillPack a Ministry of Supply.
Doug sa prvýkrát pokúsil vstúpiť do triedy na jeseň 1990, ale študenti na čiastočný úväzok mali najnižšiu prioritu a nemohol dostať výnimku. Nasledujúci semester to skúsil znova s ​​iným profesorom menom Eric von Hippel. Po niekoľkých proseniach a mnohých ubezpečeniach, že má skvelý nápad na spustenie, Doug presvedčil von Hippela, aby mu dovolil pripojiť sa. Práve v tomto kurze sa Dougov nápad na „Digital Accutrack“ začal skutočne formovať. Spojil sa so spolužiakmi Kate Farrington (ďalší bežec z Maine) a Robom Alexandrom, aby pomohli vybudovať podnikateľský plán od základov. V skutočnosti to bola Kate, ktorá navrhla, aby zmenili názov z „FinishLink“ na FinishLynx , ktorý je teraz ochrannou známkou .
Skupinový projekt bol taký úspešný, že ich profesor – ten istý, ktorého Doug prosil o miesto v triede – ich povzbudil, aby sa myšlienkou ďalej zaoberali. Členovia tímu sa po semestri rozišli svojou cestou, ale Doug pokračoval v majstrovaní. Využil svoju sieť na MIT, aby pomohol transformovať FinishLynx z triedneho projektu na životaschopný produkt.
Doug sa nakoniec skrížil s Kirkom Sigelom, študentom MIT so talentom na kódovanie, a Mikeom Ciholasom, postgraduálnym študentom z robotického laboratória MIT, ktorý bol oboznámený s digitálnymi snímačmi na skenovanie čiar. Títo traja o tom v tom čase nevedeli, no nakoniec z FinishLynxu spravili úspešný biznis. Do dnešného dňa sú Kirk a Mike stále dôverne zapojení do vývoja produktov spoločnosti a Doug naďalej slúži ako prezident a technologický riaditeľ spoločnosti.
Všetci traja uzavreli dohodu a pustili sa do práce. Doug vytvoril firmvér, Kirk napísal rozhranie a Mike navrhol hardvér. Bolo leto 1991 a tím pracoval mesiace na prototype v nádeji, že ho debutuje na Track & Field National Championships vo februári 1992. Doug si bol istý, že dovtedy budú mať prototyp v prevádzke.
Pred národnými majstrovstvami sa Doug obrátil na predstaviteľa USATF a vývojára softvéru menom Bob Podkaminer, aby mu pomohol zorganizovať živé demo. Bob mal veľkú príťažlivosť v komunite pretekárov. Nielenže bol členom národného výboru pre pravidlá, ale jeho softvér Clerk of the Course bol jedným z prvých programov na riadenie stretnutí na počítači. Vyrazil cestu pre moderný softvér ako Hy-Tek a MeetPro. Bob sa ukázal ako dôležitý spojenec a demo, ktoré zorganizoval, poskytlo Dougovi vzácny prístup k influencerom v tomto športe. Bol tu len jeden problém. Napriek mesiacom pokroku tím stále nevidel žiadne obrázky z prototypu fotoaparátu. Doug si spomenul na významný produktový míľnik, ktorý sa stal len niekoľko dní pred plánovaným demom:
„Dva dni pred udalosťou sme konečne videli obraz. Bolo to o Kirkovej priateľke, ktorá prechádzala jedálňou. Bola hore nohami a stratilo sa jej asi každý ďalší obrázok, no bol to prielom. 9 hodín predtým, ako mal byť systém skutočne predstavený v New Yorku, bolo možné ho predviesť. Takže jediný počítač skutočne vlastnený Lynxom (a celkom nevinne vyzerajúca krabica) bol naložený do zadnej časti auta.“
V deň predvádzania Doug predviedol prototyp a doručil svoj názor niekoľkým vplyvným členom bežeckej komunity. Bohužiaľ, mnohí z týchto ľudí v tom čase nevideli potenciál technológie. Ale Tom Jennings – dobre prepojený agent a tréner – tento systém absolútne miloval. Tom bol bývalý bežec z Cal State Long Beach, ktorý založil Pacific Coast Club, pravdepodobne prvý profesionálny dráhový klub v krajine. Keď sa s ním Doug v roku 1992 stretol, Tom trénoval aj v Hannoveri v štáte New Hampshire na jednom z najlepších stredoškolských programov v krajine. Ako dlhoročný tréner a agent Tom poznal každého v tomto športe, vrátane organizátorov podujatí, športovcov a televíznych kontaktov z NBC a ABC. Tento nový systém FinishLynx ponúkol Tomovi šancu vykoreniť filmové časovače ako Omega a Accutrack pomocou rýchlejších a lacnejších, a spoľahlivejšia technológia. Navyše vedel, že obrázky digitálnych výsledkov v reálnom čase budú radikálnym novým nástrojom na oznamovanie a vysielanie živých udalostí, ako sú Millrose Games. Tom sa podelil o svoje myšlienky z pôvodného dema:
„Stretnutie bolo v Madison Square Garden. Doug bol ukrytý v izbe v hoteli cez ulicu. V tých časoch zvyčajne spával vo svojom aute. Bola to teda poriadna investícia. Howard Schmertz bol riaditeľom stretnutí Millrose Games. Takže on a Walt Murphy z NBC ma videli na chodbe a povedali: ‘Toto musíte vidieť’. Hneď ako som to uvidel a popis toho, ako rýchlo to prinieslo výsledky, hneď som vedel, že nahradil Omegu. A Omega mala účty z týchto veľkých stretnutí v roku 1992. V tom čase bola halová dráha veľká – Madison Square Garden, Boston Garden, podobné miesta. Bola to iná loptová hra. Okamžite som vedel, aké sú dôsledky pre televíziu. Takže do jedného dňa som vedel, že vypadnem z biznisu s agentmi a začnem sa venovať biznisu s načasovaním. Vlastne som žartoval so Schmertzom z Millrose Games: „Len počkaj. [FinishLynx] načasuje vaše stretnutie budúci rok.“ Bol to len vtip a skutočne sa to stalo.“
Tomovi (a Dougovi) bolo jasné, že toto je začiatok niečoho veľkého.
Oficiálne v Obchode
24. marca 1992 Lynx System Developers oficiálne prešli z jediného vlastníka na „S Corp“ a vyrazili na preteky. Čoskoro potom dal Tom Dougovi zálohu 1500 dolárov a stal sa prvým zákazníkom spoločnosti. Tom a jeho syn Roger sa ukázali ako tí druhí prví osvojitelia a evanjelisti, ktorí pomohli Dougovi posunúť FinishLynx do hlavného prúdu načasovania stretnutí.
Prvý prototyp FinishLynx používal na snímanie digitálnych obrázkov čiernobiely CCD snímač z faxu. Obrázky boli potom prenesené cez koaxiálny kábel, komprimované a spracované malým externým boxom a potom odoslané cez SCSI pripojenie do PC so systémom DOS na vyhodnotenie. Kamera zachytila ​​500 8-bitových pixelových riadkov rýchlosťou 800-krát za sekundu (generuje približne 400 KB/s). Skorý systém bol veľmi hrubý a určite mal svoje zvláštnosti. Ale podarilo sa. Kamera FinishLynx bola do značnej miery obmedzená špecifikáciami počítača, ktorý je k nej pripojený. V roku 1992 boli PC ešte v relatívnom plienkach. Boli drahé a chýbal im procesor, RAM a miesto na pevnom disku potrebné na to, aby zvládli neustály prúd vysokokvalitných záberov z pretekov. Ako referenčný rámec, Dougov počítač mal v tom čase 4 MB RAM a 20 MB pevný disk. Bolo to ďaleko od gigabajtových rýchlostí a terabajtových kapacít, aké máme dnes. Navyše, pretože prvé notebooky neboli dostatočne výkonné na to, aby zvládli FinishLynx, Doug si musel so sebou na akcie vláčiť stolný počítač (a monitor). Bez ohľadu na to boli obrázky digitálnych výsledkov systému jednoznačným zlepšením oproti systémom založeným na filme. Takže s pomocou Boba Podkaminera a Toma a Rogera Jenningsových sa Doug ponáhľal po krajine a demonštroval FinishLynx na každom stretnutí, ktoré ho malo (a dokonca aj takých, ktoré nie).
Prvá snímka obrazovky softvéru FinishLynx z roku 1992. Verzia 1.0 bežala na operačnom systéme DOS. Softvér vyvinul Kirk Sigel pomocou C++
Prvý prototyp fotoaparátu FinishLynx v múzeu Lynx. Kartón pomohol zabrániť skratom a boky boli odstránené, aby sa zabránilo prehriatiu.
Stanford Invitational and Beyond
Prvá veľká demo akcia bola na Stanford Invitational v Kalifornii. Pre mladého startupu to bol kľúčový moment, pretože to bola Dougova prvá príležitosť porovnať FinishLynx s Accutrackom. Zatiaľ čo Accutrack bol stále oficiálnym časovým systémom stretnutia, FinishLynx bežal ako záloha a všetky časy sa pekne zhodovali. Dokonca bolo niekoľko pretekov, kde Accutrack zlyhal a na oficiálne výsledky bol použitý FinishLynx. Bola to skúška ohňom a systém Lynx fungoval skvele.
Táto stratégia predvádzania živých (často nepovolených) ukážok na veľkých stretnutiach pomohla FinishLynx rýchlo sa šíriť po svete atletiky. Celé mesiace sa demonštrácie konali na stretnutiach po celej krajine na miestach ako Kalifornia, Arizona, New Jersey a Louisiana. Zahŕňali majstrovstvá strednej školy v Louisiane, majstrovstvá divízie III NCAA a celoštátne televízne majstrovstvá divízie I NCAA v Austine, TX. Na tejto ceste si FinishLynx získal pozornosť mnohých nových ľudí vrátane potenciálnych zákazníkov, partnerov, investorov a konkurentov. Každému bolo jasné, že Doug (a systém FinishLynx, ktorý predával) má niečo skutočne jedinečné.
Dosiahnutie niektorých významných míľnikov
Rok 1992 sa ukázal byť pre tento mladý startup úspešný. Lynx prešiel od polorozbitého prototypu fotoaparátu vo februári k jeho piatemu predaju v decembri. A medzi týmito mesiacmi bolo niekoľko významných míľnikov pre Douga aj pre spoločnosť. To leto (počas celoštátneho demonštračného turné) si Doug vzal dovolenku zo svojej príjemnej práce v Honeywell-Bull. O niekoľko mesiacov neskôr dostal súhlas od svojho poradcu z MIT pozastaviť svoj postgraduálny výskum a venovať sa FinishLynx na plný úväzok. Doug cítil, že prístup spoločnosti s jedným človekom by nebol udržateľný, a tak začal Lynx nasmerovať do ďalšej fázy rastu.
V novembri 1992 Doug podpísal nájomnú zmluvu na kancelársku budovu bez okien vo Woburne, MA. Podpísal tiež výrobnú zmluvu s Whitman Products, rodinným domom na montáž PCB. To konečne umožnilo Dougovi prestať stavať systémy vo svojej spálni. V tom istom mesiaci Lynx najal aj svoju prvú zamestnankyňu na plný úväzok, Kate Farrington. Kate bola pôvodnou členkou projektu skupiny MIT a dokonale sa hodila na zvládnutie marketingu, faktúr a vzťahov so zákazníkmi spoločnosti. Približne v tomto čase Doug, Kirk a Mike tiež pripravili svoj prvý federálny patent na systém FinishLynx . Napriek všetkým týmto novým výdavkom počas prvého roka bola spoločnosť stále zisková.
Vyzdvihnutie hybnosti – prví zákazníci
Do konca roku 1992 si Lynx System Developers vyzdvihlo svojich prvých 5 zákazníkov. A do júla nasledujúceho roku spoločnosť predala 25 systémov Lynx. Nižšie je uvedený pohľad na prvých 20 predajov FinishLynx a ľudí, ktorí za nimi stoja:
Tom & Roger Jennings – Pacific Coast Club (21. 4. 1992)
Tom a Roger založili spoločnosť Flash Results , špičkovú spoločnosť na meranie času pretekov, ktorá dlhé roky fungovala ako oficiálny poskytovateľ služieb Lynx System Developers. Dnes je Flash Results jedným z najplodnejších a najdôveryhodnejších poskytovateľov služieb na svete, ktorý organizuje podujatia na elitnej úrovni, ako sú olympijské skúšky, majstrovstvá USATF, panamerické hry a nespočetné množstvo stretnutí NCAA. Teraz vlastnia 21 kamier FinishLynx, desiatky displejov a ďalšie produkty ako ReacTime a ResulTV. Stále tiež poskytujú značku Lynx a značenie na veľkých podujatiach, čo robí Douga veľkú radosť.
Brian Springer – Springco Athletics (28. 9. 1992)
Brian Springer založil spoločnosť Springco Athletics v roku 1982 ako špeciálneho výrobcu vybavenia pre atletiku. Pred prechodom na používanie (a opätovným predajom) FinishLynx bol Brian hlavným časomerom Accutrack pre bežecké a cyklistické podujatia na západnom pobreží. Mal tiež skúsenosti so systémom Omega Hawkeye, skorým konkurentom FinishLynx. Springco roky prosperovalo a nakoniec sa v roku 2003 spojilo s Venue Sports a vytvorilo VS Athletics. VS Athletics je teraz jedným z najväčších poskytovateľov traťového vybavenia v USA a pokračuje v predaji systémov Lynx dodnes.
University of Arizona (28. 9. 1992)
Program trate University of Arizona bol prvým zákazníkom spoločnosti NCAA, čo bola v tom čase veľká vec. V tých dňoch bol FinishLynx šampiónom mladý asistent trénera menom Fred Harvey. Tréner Harvey sa nakoniec stal hlavným trénerom programu v roku 2002 a doviedol Wildcats k viac ako 10 po sebe idúcim výsledkom v Top 25. Program vlastní viacero kamier EtherLynx a IdentiLynx a túto technológiu využíva dodnes.
Ken Platt – Platt Systems (28. 9. 1992)
Odkedy sa Ken Platt stal zákazníkom číslo 4 v roku 1992, vytvoril si v Novom Anglicku silné miesto v načasovaní. Kenova časomiera, Platt Systems (Plattsys), meria až 150 pretekov ročne a nevykazuje žiadne známky spomalenia. Ken bol v tomto odvetví stálym prvým osvojiteľom. Bol nielen jedným z prvých časovačov FinishLynx, ale aj jedným z prvých, ktorí používali časovanie pomocou RFID čipov už v roku 1996. Ken je tiež vášnivým bežcom a absolvoval ohromujúcich 43 maratónov vrátane 10 cieľov pod 2:40. Ken dodal: „Fotografické systémy Lynx úplne zmenili načasovanie športových podujatí na celom svete. Sme hrdí na to, že sme boli jedným z prvých investorov.”
Olympic Regional Development Authority of Lake Placid (17/12/1992)
ORDA v Lake Placid bola prvým zákazníkom mimo atletiky. Organizáciu pôvodne vytvoril štát New York v roku 1981, aby spravovala a využívala zariadenia, ktoré zostali po zimných olympijských hrách v roku 1980. Získali systém na časovanie halových rýchlokorčuliarskych podujatí a Phil Baumbach poznamenal, že ORDA si vybrala Lynx, pretože to bola „nová technológia na vyriešenie starého problému“. Predaj odštartoval to, čo sa stalo veľmi silným vzťahom medzi Lynxom a svetom korčuľovania. V roku 1995 sa Lynx spojil s Medzinárodnou korčuliarskou úniou a dlhé roky meral majstrovstvá sveta v rýchlokorčuľovaní.
Ottawa Lions Track Club (1/19/93) Ottawa Lions Track Club je služba na meranie času a neziskový atletický klub v Ottawe v Kanade, ktorý je spojený s University of Ottawa a Carleton University. Je to najväčší klub v Kanade s 1500 športovcami a 40+ trénermi. Lions teraz organizuje viac ako 20 stretnutí ročne a poskytuje službu načasovania pre viac ako 60 ďalších stretnutí v celom regióne. Načasovanie Lynx poskytuje klubu kľúčový zdroj príjmov a program naďalej vytvára vysokokvalitnú skupinu športovcov, trénerov a časomerov. Jeden bývalý časovač Lions, Hugues Lacroix, v súčasnosti pracuje pre Lynx ako dodávateľ času a udalostí. Hugues vytvára nové zdroje technickej podpory (ako sú videá a QSG) a cestuje po celom svete na načasovanie udalostí, ako je World Wingsuit League v Číne.
Louisiana State University (2/16/93) Louisiana State University je atletická ťažká váha NCAA a jej atletický program je jedným z najúspešnejších v histórii divízie I. V roku 1992 viedol program mladý tréner Pat Henry. Po ukážke produktu na mieste od Douga tréner Henry zahodil školský systém Accutrack a včas investoval do FinishLynx. LSU teraz vlastní niekoľko kamier (vrátane Vision, Fusion a PRO) a používa Lynx na všetkých svojich stretnutiach SEC. Keď tréner Henry v roku 2004 odišiel z LSU do Texas A&M, zabezpečil, aby Aggies investovali do vlastného špičkového systému FinishLynx a zariadenie slúžilo ako dôležité miesto pre beta testovanie inovácií nových produktov.
Univerzita Brighama Younga (2/17/93) BYU bola dlhoročným zákazníkom Accutracku a roky organizovala stretnutia vysokoškolských a stredných škôl. V roku 1993 legendárny tréner BYU Craig Poole kúpil FinishLynx, aby pomohol zlepšiť kvalitu a efektivitu ich stretnutí. Tréner Poole povedal: „FinishLynx s nami spolupracoval na tom, aby sa systém dokonale hodil. Boli dostupné, keď sme ich potrebovali, a boli ochotní urobiť čokoľvek, aby sme aktualizovali a pridali do systému, aby naša prevádzka bola úspešná.“ Poole je teraz na dôchodku, ale BYU stále vlastní a prevádzkuje niekoľko kamier Lynx. Program trate teraz riadi Doug Padilla, bývalý olympijský bežec, asistent trénera a priateľ Lynxa. Doug Padilla tiež založil spoločnosť s názvom Runnercard , ktorá poskytuje online registračné služby pre miestne podujatia.
Odessa Junior College (26. 2. 93) Zatiaľ čo Odessa College má privilégium byť deviatym zákazníkom, program bol nakoniec zasiahnutý škrtmi v rozpočte a už neorganizuje vlastné stretnutia. Zdá sa, že Odessa je jedinou organizáciou na tomto zozname, ktorá stále aktívne nepoužíva systém.
Daktronics (3/16/93) Daktronics je najväčším svetovým výrobcom displejov a výsledkových tabúľ. V 90. rokoch, keď väčšina zobrazovacích spoločností vyrábala digitálne tabule, spoločnosť Daktronics vytvárala „plné matricové“ video tabule. To znamenalo, že jedna video doska dokáže spracovať dáta a grafiku pre akýkoľvek šport alebo aplikáciu. Pre FinishLynx to predstavovalo obrovskú príležitosť pridať hodnotu odosielaním prispôsobených údajov o pretekoch na displeje. Obidve spoločnosti teda nadviazali silný symbiotický vzťah a Daktronics pomohla nainštalovať systémy FinishLynx na významných miestach a podujatiach po celom svete. Tento predaj v marci 1993 bol prvým predajom tretej strany pre Lynx a začiatkom 24-ročného vzťahu s titánom výsledkovej tabuľky.
Jack Moran – RaceBerry JaM (3/17/93) Jack Moran je časomiera a vývojár softvéru z Minnesoty, ktorý sa venuje cestným pretekom a súťažiam od roku 1980. Jeho softvér na vyhodnocovanie, Apple Raceberry JaM, bol použitý na tisíckach podujatí a bol prvým konkurentom Hy-Tek. Jack stále jazdí okolo 75 pretekov za rok a jeho softvér ARJ sa dobre integruje s FinishLynx na meranie času, skóre a zverejňovanie výsledkov. Keď sa Jack opýtal, ako pôvodne našiel Lynxa, povedal: „Prihlásil som sa k trojitému obsadeniu olympijských hier [1992] v Barcelone. Raz za čas ukázali zábery cieľa. Hodnotil som stretnutia na trati merané Accutrackom a pomyslel som si ‘Musím dostať jeden z nich.’ Spomenul som to Billovi Thorntonovi, trénerovi trate St. Olaf, a ten mi povedal o FinishLynx a povedal, že sa vzdá svojej priority, aby som ho mohol začať používať.“
Indiana State University (3/22/93) Indiana State bol prvým používateľom softvéru Clerk of the Course a šampiónom integrácie FinishLynx + CotC na stretnutiach NCAA.
Tulane University (3/22/93) Atletický program je hlavným rivalom LSU.
Penn Relays (4/13/93) Jedno z popredných amerických atletických podujatí. Stretnutie aj dnes slúži ako testovacia plocha pre novú technológiu Lynx.
Daktronics (15.4.93) Ďalší predaj.
Oregon Track Club (4/19/93)
Elitný dráhový klub v Eugene, Oregon – „Tracktown USA“.
HS Sports (4/21/93) HS Sports bol prvým európskym zákazníkom spoločnosti a slúži ako súčasný (a dlhodobý) predajca v Spojenom kráľovstve. Lynx sa pôvodne spojil s britskou spoločnosťou cez Daktronics. Spoločnosť HS Sports tiež poskytla kľúčové predstavenie spoločnosti Seiko.
Brown University (5/7/93) Prvý zákazník spoločnosti Ivy League.
University of Maine (7.5.93) Dougova Alma Mater. Go Black Bears!
Fédération Québécoise d’Athlétisme (17.5.93) Riadiaci orgán atletiky v Quebecu, Kanada
Bleskové výsledky olympijských skúšok USATF 2016
Bleskové výsledky na olympijských skúškach USATF 2016
Ottawa Lions Times Team FinishLynx Setup
Nastavenie cieľovej čiary s viacerými kamerami. S láskavým dovolením Ottawa Lions Timing Team
In-field FinishLynx kamery na Penn Relays
Kamery Lynx na Penn Relays 2013
Poznámka redaktora : Skoré faktúry je trochu zložité vystopovať, takže môžu existovať určité nezrovnalosti s dátumami. V zozname chýba aj niekoľko významných vplyvných osobností Lynx, napríklad Fred Patton z Phoenix Sports Technology a Philippe Collet z Matsportu . Podľa Douga bolo veľa ľudí, ktorí dostali cenové ponuky alebo demo systém, ale v skutočnosti si kúpili svoj vlastný až neskôr. Je však dôležité poznamenať, že ľudia ako Fred a Philippe boli – a stále sú – podstatnou súčasťou rastu spoločnosti.
Dve dôležité témy
V rámci tohto článku sme mali to potešenie hovoriť s mnohými prvými používateľmi, aby sme sa dozvedeli viac o prvých dňoch FinishLynx. Počuli sme niekoľko fascinujúcich príbehov o Dougovi, prvých ukážkach produktov a stave odvetvia časovania pretekov na začiatku 90. rokov. Tento príspevok nemôže zodpovedať všetkým citáciám a anekdotám, ktoré sme v procese zhromaždili. Existuje však niekoľko kľúčových tém, ktoré naznačujú, prečo bol Lynx schopný dosiahnuť svoj skorý úspech a potom tento úspech pretaviť do udržateľného a ziskového podnikania. Prvým je, že Lynx využil revolúciu na PC a skutočne narušil filmový priemysel časovania pretekov. Druhým je, že Doug bol posadnutý produktom a zákazníkmi a neustále pracoval na poskytovaní vyššej hodnoty.
Každý, s kým sme hovorili, objasnil, že aj najskorší systém FinishLynx bol významným zlepšením oproti filmovým fotografickým kamerám. Hlavný tréner Ottawy Lions Andy McInnis prvýkrát videl FinishLynx na Dartmouth Relays v New Hampshire, keď ho prevádzkovali Doug a Roger Jennings. Andy roky používal starý časovač založený na filme a videl FinishLynx ako spôsob, ako zefektívniť svoje podnikanie v oblasti služieb. Andy poznamenal:
„Potom, čo som prešiel desaťročiami vlhkého filmu Omega s mnohými minútami predtým, než boli časy známe – a Accutrackovým Polaroidom dochádzal časopriestor a/alebo odrezali kľúčové časti tela – využil som túto príležitosť a priviedol [FinishLynx] späť do Ottawy. . Bolo to úžasné. Museli sme to mať. A zdalo sa, že potenciál preniesť tento šport z doby temna a temnej komnaty je neobmedzený.“
Každý, kto mal skúsenosti so starými filmovými systémami Accutrack alebo Omega, videl, aký inovatívny bol FinishLynx v tom čase. O FinishLynx sa okamžite začal zaujímať Brian Springer zo Springca, ktorý úzko spolupracoval so zakladateľom Accutracku. Spomenul si: „Bol to pokrok v technológii. Bolo to skvelé. Mohli by ste získať výsledky. Mohli by ste si ich vytlačiť. Mohli ste si ich prečítať priamo pred vami. Zvládol by si všetko.” Brian nakoniec prešiel z Accutracku a stal sa kľúčovým propagátorom FinishLynx na západnom pobreží, kde meral prvé preteky ako Sunkist Invitational v Los Angeles.
Ako je to v prípade väčšiny úspešných startupov, aj tu sa zdá, že existuje určitá kombinácia načasovania a šťastia, ktorá prispela k vzostupu Lynx System Developers. Dougove bežecké skúsenosti, jeho náhodné stretnutie s Accutrackom v Bostone, jeho projekty sieťového inžinierstva v Honeywell-Bull a jeho náhodné spojenia s Kirkom a Mikeom na MIT, to všetko viedlo k vývoju FinishLynx. Stav technologického a sieťového ekosystému bol pre mladú spoločnosť tiež pohostinný. Začiatkom 90. rokov sa osobné počítače konečne stali dostatočne výkonnými (a dostatočne všadeprítomnými), aby podporovali životaschopný počítačový systém výsledkov pretekov. FinishLynx sa spoliehal na komoditný hardvér a rozhrania, ktoré umožnil vzostup počítačov a užívateľsky prívetivých operačných systémov, ako je Windows. To umožnilo, aby bol FinishLynx cenovo dostupný a dostatočne prístupný na to, aby oslovil kritické množstvo prvých používateľov. Samotné načasovanie však nestačí. Vyžaduje si to tiež obrovské množstvo práce, aby sa školský projekt zmenil na ziskový a trvalý podnik.
2. Záväzok voči produktom a ľuďom
Myšlienka zakladateľa posadnutého ich produktom dáva zmysel. Ale predstava, že niekto opustí svoju prácu a bude jazdiť po krajine a predvádzať ukážky produktov, pripadá väčšine ľudí šialená. Tento druh donkichotského záväzku voči produktom a ľuďom je podstatnou súčasťou príbehu Lynx. Všetky ukážky, obchodné výstavy, stretnutia, škytavka a spätná väzba od zákazníkov boli potrebné na to, aby sa spoločnosť mohla rozvíjať. Nielen preto, že vylepšili produkt, ale aj preto, že pomohli Dougovi pestovať vzťahy, ktoré by potreboval na vybudovanie silného podnikania.
Doug dôsledne spolupracoval so zákazníkmi na implementácii nových funkcií a nápadov na produkty. Cestoval na podujatia, aby pomohol odstraňovať problémy a naučil sa zložitosti športov, ako je cestná cyklistika a veslovanie. Spolupracoval s Kirkom a Mikeom na vývoji lepšieho hardvéru, ktorý by vyhovoval potrebám nových aplikácií, ako sú konské dostihy a motošport. A prví používatelia túto oddanosť odmenili tým, že sa stali testermi produktov a evanjelizátormi značky. Napríklad Roger Jennings z Flash Results často navrhoval nové softvérové ​​funkcie na základe svojich skúseností s načasovaním stretnutí v Hannoveri. Keď Lynx vykonal aktualizácie, Roger potom jazdil dve hodiny (v každom smere), aby fyzicky vyzdvihol kópiu nového softvéru. Takýto systém nedáva zmysel, kým si neuvedomíte, že problémy riešili spoločne.
Ďalším prvým používateľom, s ktorým sa Doug skutočne spojil, bol traťový tréner z Louisianskej štátnej univerzity menom Pat Henry. Dnes je Pat Henry trénerom Siene slávy v Texas A&M s 35 národnými šampionátmi NCAA (vrátane 27 na LSU). Ale v tom čase to bol mladý tréner ochotný využiť Dougovu novú technológiu. Tréner Henry zdieľal príbeh o svojom prvom stretnutí s Dougom. Hostil stretnutie na LSU pomocou Accutracku a Doug ho oslovil na demo FinishLynx. Tréner Henry povedal:
“Ten chlap ku mne pristúpi a povie ‘Mám tento fotoaparát, ktorý by som chcel vyskúšať’.” Vytiahne tento malý valec a hovorí ‘Myslím, že môžeme urobiť fotku.’ Takže sme mali nastavený systém Accutrack a on dával svoj fotoaparát rovno s ním. Myslím, že sme raz ráno vystrelili na test a on podpálil počítač. Tak sme kráčali smerom k mojej kancelárii a Doug povedal: „Môžem sa pozrieť na váš počítač? Myslím, že z toho môžem dostať kúsok a sfunkčniť môj počítač.“ Bol to počítač tajomníka a bola sobota ráno, tak som mu povedal, že je to v poriadku. Vošiel som do svojej kancelárie a vrátil som sa von a videl som, že ten chlap rozobral počítač. Na zemi a na stole boli kusy. A pomyslel som si, čo som to do pekla urobil? Doug povedal: ‘To je v poriadku, dám to znova dokopy.’“
Tréner Henry pridal viac o svojich prvých dojmoch z Douga:
„Vlastne som si myslel, že s ním nie je niečo v poriadku. Vedel som, že je z MIT. Takže som samozrejme veril tomu, že vedel, čo robí. Ale som tréner na dráhe a keď som videl takéto veci, začal som si myslieť: Preboha, do čoho som sa to tu zaplietol?
Napriek strastiplnému začiatku Doug použil požičanú časť, aby pred stretnutím úspešne opravil svoj počítač. So zapnutým počítačom dokázal predviesť systém a bezchybne zachytiť výsledky. Silný prvý dojem urobil aj na trénera Henryho. Spoločnosť LSU kúpila systém krátko nato a vo februári 1993 sa stala zákazníkom číslo 7. Podľa Henryho si obaja počas rokov udržiavali silný pracovný vzťah. Povedal:
„Od prvého dňa bol Doug vždy dôveryhodným človekom, človekom, ktorý podporoval jeho produkt. Ak by ste mali problém, Doug by dokonca prišiel dole, aby zistil, čo by mohol urobiť, aby to vyriešil. A okrem toho som mal s Dougom dobrý vzťah aj mimo trate…vždy som mal pocit, že je to kamarát.“
Tento príbeh dokonale ilustruje túto vzácnu oddanosť produktu aj ľuďom, ktorí ho používajú. A táto vášeň sa roky vypláca v podobe silného predaja a pevnejších vzťahov. Dokonca aj o 25 rokov neskôr existuje niekoľko prvých zákazníkov, ktorí sú pre predajný tím Lynx zakázaní. Doug stále trvá na riadení vzťahov sám. Nepochybne je to spôsob, ako zostať na vrchole odvetvia a zbierať nápady na nové produkty a príležitosti. Čo je však dôležitejšie, je to šanca zostať v spojení s prvými používateľmi, ktorí pomohli vybudovať vývojárov systému Lynx do dnešnej podoby.
Záverečné myšlienky
Podľa Douga bolo pôvodným cieľom FinishLynx vytvoriť „nielen náhradu za fotografickú úpravu založenú na filme, ale aj komplexný softvérový balík, vďaka ktorému by bola prevádzka atletického podujatia oveľa jednoduchšia a rýchlejšia“. Počas posledných 25 rokov Lynx pokračoval v budovaní produktov na dosiahnutie tohto cieľa. Zatiaľ čo kamery EtherLynx zostávajú hlavnou kompetenciou, produkty ako ResulTV , ReacTime , NetExchange , IdentiLynx , LaserLynx a FieldLynx boli všetky pridané s cieľom riešiť nové potreby a problémy na trhu.
Fotografické fotoaparáty Lynx sa tiež v priebehu rokov nesmierne vyvinuli. Prvá generácia 800 fps Silver Bullet bola dlho nahradená novou generáciou ethernetových kamier Vision , ktoré sú výkonnejšie a užívateľsky prívetivejšie než kedykoľvek predtým. Vision PRO je najpokročilejšia kamera s časovaním, aká bola kedy uvedená, s rýchlosťou snímania až 20 000 fps a funkciami ako EasyAlign, LuxBoost , Electronic Filter Control, interná záloha batérie, úroveň na palube a ďalšie.
Vývojári systému Lynx sú tiež naďalej odhodlaní navrhovať otvorenú architektúru tým, že začleňujú ethernetové, sériové a USB zariadenia, ktoré pomáhajú časovačom vytvárať prispôsobiteľné výsledkové siete. To tiež znamená spoluprácu s externými výrobcami, aby sme zabezpečili integráciu s veľkým množstvom zariadení tretích strán, ako sú hodnotiace tabuľky, merače vetra, štartovacie systémy, čipové systémy a programy hodnotenia pretekov.

Dnes je fotofinish neodmysliteľnou súčasťou každých významných pretekov k záznamu faktov na cieľovej čiare.

Viac sa dozviete na www.finishlynx.com alebo www.microgate.sk

Verified by MonsterInsights